Informacje praktyczne

/ ETIOPIA

Zdrowie:

Przy wjeździe do Etiopii nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Może być ono wymagane przy podróży z Etiopii do niektórych krajów na przykład Arabi Saudyjskiej. Nie jest to kłopotliwe, wymaga jednorazowego zastrzyku raz na 10 lat. Zaszczepić można się w większości placówek SANEPID-u.

Bezpieczeństwo:

Etiopia to bardzo bezpieczny kraj w którym mieszkają sympatyczni i przyjaźni ludzie. Klienci Timeless Ethiopia zawsze są pod opieką przewodników i kierowców dodatkowo dbających o ich bezpieczeństwo. Kiedy przyjechać? Klimat Etiopii pozwala na zwiedzanie przez cały rok. Reklamuje się jako kraj trzynastu miesięcy słońca. Termin wizyty zależy od tego jaki region chcemy odwiedzić i jaki jest nasz cel podróży.

Potrawy i napoje:

Etiopskie menu jest wynikiem wzajemnego przenikania wielu tradycji. Typowe potrawy składają się z mięsa i warzyw, są dosyć pikantne. Narodową potrawą jest injera (wymawia się indżera) rodzaj placka ze sfermentowanej mąki zboża tefu. Podawana jest z warzywnym lub mięsnym gulaszem. To danie nikogo nie pozostawia obojętnym: jedni wpadają w zachwyt inni krzywią się ze wstrętem. Etiopczycy zamawiają jedną injerę dla kilku osób, jedzą ją palcami. Etiopia produkuje własne wina:  Gouder to najlepsze czerwone, białe Axumite jest słodkie, a Crystal wytrawne. Na bazie miodu wytwarzane jest wino- zwane tedż (tej). Smaczne są lokalne piwa, na przykład Dashen noszący nazwę najwyższego szczytu w tym kraju.

Religie:

Chrześcijaństwo i Islam to dominujące religie.  Większość chrześcijan należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty, w ich pobliżu nie należy palić. Tylko kapłani mają wstęp do najświętszych miejsc gdzie przechowywane są kopie Arki Przymierza.

Hotele:

Addis Abeba dysponuje hotelami na każdą kieszeń, poczynając od luksusowych Sheratona i Hiltona kończąc na turystycznych hostelach. Podczas zwiedzania trasy historycznej na północy dostępne są hotele dobrej jakości. Na południu często trzeba spać na kempingach ale to dodatkowa atrakcja.

Klimat:

W Etiopii są dwie pory roku: sucha trwa od października do maja, mokra od czerwca do września.

Wizy:

Obywatele  Unii Europejskiej i kilkunastu innych krajów w tym Polski otrzymują wizę turystyczną przy wjeździe na międzynarodowym lotnisku Bole w Addis Abebie, wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu, fotografia nie jest potrzebna, koszt jednokrotnej wizy na jeden miesiąc to 50 USD, wiza na trzy miesiące niestety nadal jednokrotna kosztuje 75 USD

Wizę można przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie.

O wizę wielokrotną lepiej wystąpić przed wyjazdem w którejś z etiopskich ambasad, np. w Berlinie. Procedura trwa zazwyczaj jeden dzień. Maksymalny czas ważności to 6 miesięcy.

Ambasady

W Polsce nie ma etiopskiej ambasady, sprawami naszego kraju zajmuje się placówka w Berlinie. Embassy of the Federal Democratic Republic of Ethiopia Boothstrasse 20a 12207 Berlin Tel: +49-30-77-20-60 Fax: +49-30-77-20-626 E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Godziny pracy: Pon.- Czw. 08:00 - 12:30 - 13.30 - 17:00, Pt. 08:00 - 12:30 i 13:30 - 16:00 www.aethiopien-botschaft.de

Embassy of the Republic of Poland in Addis Ababa Dej. Belay Zeleke Road, Guelele Sub-City Kebele 08, House No. 583 P.O. Box 27207/1000 Addis Ababa, Ethiopia (przed St. Mary School - podpowiedź dla taksówkarza).

Tel.:(+251 11) 157 41 89 (+251 11) 157 41 90 Faks (+251 11) 157 42 22

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy. Czas lokalny (Polska +1/+2) Pon.-Pt.: 8.15 - 16.15

Sprawy wizowe/konsularne Pon. i Śr.: 10.00 - 12.30

Telefon alarmowy W przypadku nagłych zdarzeń losowych poza godzinami pracy kontakt z pracownikiem dyżurnym Ambasady pod numerem: (+251) 912 841 191 (+251) 911 523 989

www.addisabeba.polemb.net

 

Przepisy celne:

Bez cła można do Etiopii wwieźć: - 200 papierosów, 50 cygar lub 1/2 kg tytoniu - 1 litr alkoholu - 1/2 litra lub 2 butelki perfum

Czas:

GMT + 3 godziny.

Etiopski kalendarz:

Etiopczycy nadal używają kalendarza juliańskiego. Rok dzieli się w nim na 12 miesięcy po 30 dni i 13 miesiąc liczący 5 dni, zaś w roku przestępnym 6. Etiopski kalendarz jest o sześć lat wcześniejszy od Gregoriańskiego.

Waluta:

lokalna waluta – birr, dzieli się na 100 centów, 1 dolar – około 17–18 birrów, 1 euro – około 21 birrów. (2013) Wymianę warto zrobić na lotnisku po przylocie. Kurs jest w całym kraju taki sam. Wymiana w bankach, szczególnie na prowincji bywa czasochłonna.

Kartami kredytowymi można płacić w bardzo niewielu punktach: na lotniskach, w większych hotelach. Sieć bankomatów jest bardzo uboga, kilka w stolicy i bardzo niewiele w większych miastach. Bywa, że wypłata jest niemożliwa, lepiej więc zabrać gotówkę. Najpopularniejszą walutą są dolary amerykańskie. Banknoty muszą być nowe, wyprodukowane po roku 2000.

Położenie:

Większość kraju leży na wyżynie, o wysokości od 2 do 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Na północy i w centrum kraju jest 25 szczytów o wysokości przekraczającej 4 tysiące metrów.

Elektryczność:

Napięcie w etiopskiej sieci elektrycznej wynosi 220 wolt, częstotliwość 50 hz. Gniazdka są takie jak u nas.

Ludzie:

Etiopia liczy około 100 milionów mieszkańców. Ponad połowa z nich ma poniżej 20 lat. Na kilometrze kwadratowym mieszka 49 osób. Język: To kraj wieloetniczny z ogromnym bogactwem językowym. Jest ich 83 a dialektów ponda 200. trzy główne języki to amharski (język narodowy), tigri i oromi. Z języków obcych najprzydatniejszy jest angielski.

Nasza oferta to:

Wycieczki dla firm i turystów indywidualnych, oglądanie ptaków, trampingi i wyprawy w góry, trekkingi, wyjazdy incentive – czyli "szyte na miarę", zgodnie z życzeniami naszych Klientów, aktywne wakacje, wyjazdy motywacyjne, safari, wakacje na kempingach, safari fotograficzne, zwiedzanie miejsc historycznych, poznawanie lokalnych kultur, wyprawy ekologiczne, pielgrzymki szlakami biblijnymi, obsługa ekip filmowych, wszelkiego rodzaju pobyty specjalistyczne, bilety lotnicze, rezerwacje hoteli i wypożyczanie samochodów

 

 Seeing is believing!

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

P. O. BOX 250 Code 1110 Addis Ababa, Saris Addisu Sefer, Heyday Hotel

Tel.: +251 114 70 9089

Fax: +251 115 546 708

Mobile: +251 911 510 881

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt po polsku

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. kom.: +48 602 344 248

Tel. kom. w Etiopii: +251 922 587 850 

Formularz kontaktowy

Mapa drogowa Etiopii

Polecamy najnowszą mapę Etiopii przygotowaną przez wydawnictwo katograficzne Europilot. Zawiera ona przewodnik po Etiopii w języku polskim.