Etiopia była i jest krajem dla turystów bezpiecznym, co nie znaczy że wolnym od konfliktów. W roku ubiegłym miała miała miejsce eskalacja niepokojów społecznych ‎w kilku regionach Etiopii, zwłaszcza w różnych miejscach stanów Oromia i Amhara. Bezpośrednim ich powodem był plan poszerzenia stolicy kraju Addis Abeby o sąsiadujące z nią obszary stanu Oromia. Rzeczywiste przyczyny, jak to zazwyczaj bywa, są dużo bardziej skomplikowane, trudne do omówienia w kilku słowach.  

W zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego znajduje się interesująca kolekcja etiopskich zabytków. Pochodzą od dwóch darczyńców: Wojciecha Korablewicza , pracującego w Etiopii polskiego lekarza, autora interesującej książki „Słońce na Ambach” i profesora Stanisława Chojnackiego, założyciela i wieloletniego kustosza mieszczącego się na terenie Uniwersytetu w Addis Abebie Muzeum Etnograficznego ( W etiopskim muzeum znajduje się poświęcona profesorowi tablica pamiątkowa). 

To mieszkające najbardziej na południe plemię z żyjących w etiopskiej Dolinie Omo. Żyją w delcie rzeki Omo na północ od jeziora Turkana. Nazwa Dassanech oznacza właśnie ludzi delty. Liczebność plemienia wynosi około 50 tysięcy, mówią językiem z kuszyckiej grupy językowej, dzielą się na osiem klanów. Kiedyś nazywani byli Galeb ale ta nazwa została wycofana ze względu na negatywny wydźwięk.

Restauracja Ambassador znajduje się w centrum miasta. Ma piękny ogród i to jest najlepsze miejsce na chwilę relaksu podczas zwiedzania miasta.  Polecam Maheberawi - zestaw przeróżnych sosów podawanych na indżeże. Dle wegeterian podobne danie - Beyaynet. Uwaga porcje są duże, lepiej zamawiać jedną na minimum dwie osoby. Na zdjęciu Lamb tibs. Ceny poniżej w etiopskich birrach 

Plemię Mursi zamieszkuje niedostępny obszar pomiędzy rzekami Mago i Omo. Ich język należy go grupy językowej nilo-saharyjskiej. Liczebność tego plemienia szacuje się na 10 tysięcy. Dzielą się na 18 klanów. Najcenniejszym skarbem każdego Mursi jest bydło. Nawet imiona nadawane są według koloru ulubionej krowy. Mursi szczycą się wśród okolicznych plemion największą liczbą bydła, dlatego też uważani są za najbogatszych. Wszystkie społeczne związki zatwierdzane są przez wymianę bydła. Posag stanowi zazwyczaj 30-40 krów choć współcześnie jest to coraz częściej również karabin. To bogactwo przechodzi od rodziny pana młodego do rodziny panny młodej. Dlatego narodziny dziewczynki przyjmowane są jako błogosławieństwo - przyczynią się do wzrostu zamożności ojca. Nie znaczy to, że potomkowi męscy są mniej ważni – oni będą doglądać stada.

Mapa drogowa Etiopii

Polecamy najnowszą mapę Etiopii przygotowaną przez wydawnictwo katograficzne Europilot. Zawiera ona przewodnik po Etiopii w języku polskim.