Etiopska ceremonia parzenia kawy.

Wycieczka do Etiopii śladami smaków i aromatów kawy

Podczas naszej wyprawy do Etiopii „Śladami smaków i aromatów kawy” zapoznamy się z tajnikami uprawy i przetwarzania kawy. Będziemy spacerować po dziewiczej dżungli z małpami Gereza tańczącymi nad głowami. Ta wycieczka do Etiopii pozwoli odkryć piękno i różnorodność etiopskiej fauny i flory. Od pracowników plantacji i miejscowych dowiemy się wszystkiego o procesach, dzięki którym ziarna kawy mogą być eksportowane na rynek międzynarodowy. Dla Etiopii kawa jest najważniejszym towarem eksportowym. W czasie tej objazdowej wycieczki do Etiopii odwiedzimy również etiopskie plantacje herbaty, pieprzu i imbiru.

Ogromne, przemysłowe plantacje kawy znajdują się w południowo-zachodniej części kraju, ale wszędzie, praktycznie przy każdej chacie, można natknąć się na pojedyncze małe drzewka. Mieszkańcy Południa, których nie stać na prawdziwą kawę, przygotowują napój z łupin pozostających po łuskaniu ziaren kawy.

Ceremonia przygotowywania i picia kawy (która w języku amharskim nazywa się „buna”) jest istotnym elementem kultury w Etiopii. Uważa się, że ojczyzną tego napoju jest etiopska prowincja Keffa. Tradycyjny ceremoniał picia kawy rozpoczyna się od płukania surowych, czyli białych, ziaren. Następnie kawa jest palona, miażdżona w moździerzu i używana do przygotowania napoju. Do tego celu używa się specjalnych, glinianych dzbanków, ogrzewanych węglem drzewnym. Napar wykorzystuje się trzykrotnie. Innym elementem tego zwyczaju stało się podjadanie świeżo przygotowanej prażonej kukurydzy, a piciu kawy towarzyszy zapach kadzidła. Podczas naszej objazdowej wycieczki do Etiopii będziemy obserwowali ten rytuał wielokrotnie i oczywiście kosztowali świeżo przygotowaną kawę, o niepowtarzalnym aromacie.

Wycieczka objazdowa do Etiopii- śladami upraw kawy, herbaty, pieprzu i imbiru

Kod wyprawy: TEP 011

Czas trwania tej wyprawy to: 12 Nocy/ 12 Dni

Zakwaterowanie: Hotele

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

 Dzień 1: Addis Abeba – stolica Etiopii

Wyprawę do Etiopii rozpoczniemy w stolicy kraju Addis Abebie. Szczegółowy program w tym dniu zależy od godziny przylotu. Zakładając poranne lądowanie na lotnisku Bole będzie wyglądał tak: Spotkanie i powitanie na lotnisku przez kierowcę i lokalnego przewodnika. Transfer do hotelu. Rano odpoczynek, po obiedzie wycieczka po Addis Abebie. Wizyta na górze Entoto, gdzie cesarz Menelik ustanowił w 1887 roku Addis Abebę stolicą kraju. Zwiedzanie kościoła Entoto Maryam i Muzeum Pamięci, podziwianie panoramy Addis z tarasów w nowo powstałym parku. W drodze powrotnej wizyta w najstarszej kawiarni w Addis Abebie – Tomoca. Transfer do hotelu w celu odświeżenia. Wieczorem tradycyjna kolacja etiopska z muzyką, tańcami i lokalnymi przysmakami.

  Dzień 2: Addis Abeba – Jimma (350 km)

Po śniadaniu wyjazd z Addis i przejazd do Jimmy. Zatrzymamy się na małą filiżankę kawy w Woliso. Z Abelti, w dolnej części przełomu rzeki Omo, wjedziemy na wzgórza, z których będziemy podziwiać piękne krajobrazy granitowych ostańców i lasów akacjowych. Następnie pojedziemy do Jimmy, w której jedną z atrakcji jest Pomnik Kawy – rzeźba przedstawiająca olbrzymi kawowy dzbanek.

 Dzień 3: Jimma –Limu Kossa – Jimma

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie 300-hektarowej plantacji kawy Limu Kossa. Zobaczymy młyn Harewa Gatira w regionie Limu Kossa. Po południu w programie jest wizyta w Centrum Badań Rolniczych Jimma (Jarco), które jest również Narodowym Centrum Badań nad Kawą. Następnie będziemy zwiedzać z przewodnikiem pałac i mieszczące się w nim muzeum Aba Jiffar, jest on dobrym przykładem tradycyjnej, drewnianej architektury etiopskiej.

Dzień 4: Jimma – WushWush – Mizan Teferi – Bebeka

Tego dnia w programie wycieczki do Etiopii są odwiedzimy na plantacji herbaty. Po śniadaniu wyjedziemy z Jimmy w drogę do WushWush Tea Estate. Wizyta na plantacji herbaty -WushWush Tea Estate, następnie w wytwórni herbaty. Leżąca na wysokości 1900 m n. p. m. plantacja obejmuje 1249 ha. Wzdłuż drogi można zobaczyć charakterystyczne, malowane domy. Są one również w okolicach Mizan en Bebeka. Jeśli czas pozwoli, pospacerujemy po osiedlu kawowym Bebeka.

 Dzień 5: Bebeka

Wycieczka na zwiedzanie samochodem największej i najstarszej plantacji kawy w Etiopii. Cały kompleks ma 10 030 ha z czego ponad połowę -5556 ha, zajmuje plantacja kawy. Można tam jeszcze odwiedzić farmę miodu i zobaczyć uprawy przypraw, takich jak pieprz, imbir itp. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy innych ekologicznych producentów kawy w okolicy.

 Dzień 6: Bebeka – Jimma – Sheki – Chida – Waka – Sodo

Szacunkowa odległość do przejechania: 450 km. Tego dnia uczestników wyprawy do Etiopii czeka wczesny start, wyjazd z regionu Kaffa i przejazd do Jimmy. Po obiedzie dalsza jazda do Chida. Trasę do Tercha Sodo urozmaicą przeprawy przez rzeki i przełęcze górskie. Następnie czeka nas wspinaczka na przełęcz Wakka. Na szczycie można zobaczyć wiejskie chaty zwane tukulami, otoczone ogrodzeniami z bambusów. Za miejscowością Douro wycieczka rozpocznie się do kanionu jednej z najbardziej znanych etiopskich rzek – Omo. Zatrzymamy się w okolicy mostu, aby podziwiać piękne krajobrazy i przejechać przez jedyny w drodze do miasta Sodo most na rzece Omo.

 Dzień 7: Sodo – Awassa (155 km)

Sodo – Shashemene: 130 km Shashemene – Awassa: 25 km

Po śniadaniu wyjedziemy z Sodo i ruszymy w podróż do Awassy przez Shashemene. Po drodze będą liczne postoje, by zobaczyć piękne wioski ludu Wolaita. Po południu czas wolny lub opcjonalna wycieczka łodzią po jeziorze Awassa.

 Dzień 8: Awassa – Sidamo coffee projects – Awassa 

Po śniadaniu wizyta na targu rybnym 1 km, na południe od ośrodka Lewi. Wizyta w regionie kawowym Sidamo: projekt Fundacji Efico (Spółdzielnia Ferro) w Yirga Alem. Obiad w Yirga Alem lub po drodze.

 Dzień 9: Awassa – Yirga Alem – Yirga Cheffe

Awassa – Yirga Alem: 37 km Yirga Alem – Yirga Cheffe: 82 km

Po śniadaniu spacer wzdłuż jeziora ścieżką dla pieszych, rozpoczniemy go od starej wioski Midroc Zewed, gdzie można zobaczyć wiele gatunków ptaków. Po drodze postój na obiad w Yirga Cheffe. Po południu zwiedzanie projektu Yirga Cheffe Coffee Union oraz woreda Kochere (ok. 25 km na południe od Yirga Cheffe) słynącego z produkcji wysokiej jakości kawy Yirga Cheffe.

 Dzień 10: Yirga Cheffe-Addis (395 km)

Tego dnia zostawiamy za sobą region kawowy i wrócimy drogą prowadzącą z Kenii na północ. Na obiad zatrzymamy się w Ziway, gdzie można zjeść świeżą rybę prosto z jeziora o tej samej nazwie. Pospacerujemy nad jeziorem, by zobaczyć ptaki wodne, następnie wyprawa wyruszy w dalszą drogę do stolicy Etiopii Addis Abeby. Zatrzymamy się na filiżankę kawy w Ethio Dreamland Hotel w Debre Zeit. Z jego tarasu roztacza się wspaniały widok na powstałe w kraterze wygasłego wulkanu jezioro Bishoftu.

 Dzień 11: Addis Abeba

Po śniadaniu przejazd do Kaliti, jednego z podmiejskich miast w południowej części Addis Abeby i jego najważniejszej strefy przemysłowej. Zwiedzanie firmy Kuru Ethiopia Coffee Development PLC. Po południu wizyta na giełdzie towarowej ECX (Ethiopia Commodity Exchange).

 Dzień 12: Addis Abeba

Zwiedzanie Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego (Instytut Studiów Etiopskich). Zwiedzanie kościoła Świętej Trójcy, gdzie pochowany jest cesarz Hajle Sellasje. Wieczorem transfer na międzynarodowe lotnisko w Bole. Koniec kawowej wyprawy do Etiopii.

Jak każdy program z naszej oferty, może być on dowolnie modyfikowany, w zależności od zainteresowań i czasu jaki możecie przeznaczyć na wyprawę do Etiopii.

Na przykład 5-dniowa wycieczka do Etiopii mogłaby wyglądać tak:

 Dzień 1: Addis Abeba

 Dzień 2: Yirga Cheffe

 Dzień 3: Aleta Wendo

 Dzień 4: Awassa

 Dzień 5: Addis Abeba

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!