Północ Etiopii i krótki wypad do Dżibuti

Północ Etiopii i krótki wypad do Dżibuti
/ PROGRAMY

 

Północ Etiopii i krótki wypad do Dżibuti

 

Dzień 1

Przelot do Addis Abeby

Dzień 2

Przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby, transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta - 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

Dzień 3

Wylot do Dżibuti, niewielkiego państwa ( zaledwie 750 tyś. mieszkańców) leżącego nad Zatoką Adeńską. Nazywane kiedyś Somalią Francuską, potem Francuskim Terytorium Afarów i Issów pozwala poczuć klimat arabskiego Rogu Afryki. Afarowie to naród koczowników zamieszkujący również przylegające tereny Erytrei i Etiopii. Issowie zaś to jedno z plemion somalijskich. Jego stolica, również nosząca nazwę Dżibuti to etiopskie okno na świat przez które przechodzi większość jej eksportu i importu. Wycieczka nad słone jezioro Assale. Położone w przekraczającej 130 m depresji jest uważane za jedno z najgorętszych miejsc na naszej planecie. Latem temperatury przekraczają 60 stopni. Afarowie od tysiący lat pozyskiją z jeziora sól, rozwożoną następnie na grzbietach wielbłądów. Nocleg w hotelu.

Dzień 4

Zwiedzanie Tadżury najstarszego miasta na terenie Dżibuti. Zobaczymy port rybacki i historyczny meczet zbudowany ze skały koralowej. Relaks i odpoczynek na plaży po trudach zwiedzania Etiopii. Nocleg w hotelu.

Dzień 5

Całodzienny rejs statkiem przez zatokę Tadżura. Możliwość kąpieli i nurkowania. Nocleg w hotelu w mieście Dżibuti.

Dzień 6

Zwiedzanie miasta w którego architekturze wyraźnie widać wpływy mauretańskie. Zakupy na centralnym targowisku. Przejazd na lotnisko i przelot do Addis Abeby.

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd przez tereny rolnicze do Debre Markos, następnie do Bahyr Daru. Po drodze podziwianie Kanionu Nilu Błękitnego, uważanego przez wielu podróżników za piękniejszy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dalsza jazda przez niezwykle malownicze tereny, spotkania z ludem Amhara i wizyta w ich wioskach. Nocleg w hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd do położonych w odległości ok. 30 km od Bahyr Daru wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Nocleg w hotelu.

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km) -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasidelous w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem". Po południu zwiedzanie zamków i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Wycieczka do wioski Czarnych Żydów - Falaszy. Kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 10

Po śniadaniu przejazd do Lalibeli . Szutrowa droga prowadzi przez wyjątkowo majestatyczne góry. Czekają gigantyczne, surowe skały i bajeczne doliny. Nocleg w hotelu.

Dzień 11

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.

Dzień 12

Po śniadaniu przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb. Po drodze spotkania z ludźmi należącymi do koczowniczego plemienia Wollo. Krótka przerwa nad jeziorem Hayk gdzie znajduje się jeden z najstarszych w Etiopii klasztorów. Nocleg w hotelu.

Dzień 13

Po śniadaniu przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego do Addis Abeby (400 km po asfaltowej drodze). Jeżeli dopisze szczęście podziwianie małp Gelada. Przystanek w punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Zwiedzanie trzeciej pod względem ważności świątyni w Etiopii, kościoła Debre Byrhan Selasie w miejscowości Debre Byrhan. Po drodze zajrzymy do wioski ludu Oromo.

Dzień 14

Przylot do Warszawy

 

Formularz kontaktowy

Mapa drogowa Etiopii

Polecamy najnowszą mapę Etiopii przygotowaną przez wydawnictwo katograficzne Europilot. Zawiera ona przewodnik po Etiopii w języku polskim.