Dziewczynki z plemienia Hamer. © Andrzej Zarzecki

Etiopia 12 dni, bez długich przejazdów

Skrócony do 12 dni program zwiedzania północy i południa Etiopii. Podobnie jak program 15 dniowy zawiera wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Omo. Dzięki dodaniu dwóch przelotów na południu kraju, program zawiera zdecydownaie mniej długich przejazdów. 

Lalibela, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospad na Nilu Błękitnym to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii. Czymś zupełnie odmiennym jest południe kraju. Plemiona zamieszkujące Dolinę Omo żyją nadal tak jak przed setkami lat. 

Kod wyprawy: TEP 002

Czas trwania: 11 nocy/ 12 dni

Zakwaterowanie: Hotele/lodge

 Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby (Lufthansa, Turkish Airlines), przejazd do hotelu na nocleg.

Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano i skrócić program o jeden dzień. Wtedy bez noclegu ruszamy na miasto. 

 Dzień 2: Addis Abeba

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowy, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzącego sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje i uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

 Dzień 3: Bahir Dar

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bahir Dar (lot trwa godzinę). Tego samego dnia wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym (30 km od Bahir Dar). Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów. Nocleg hotelu.

 Dzień 4: Gonder

Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km) -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasiladas w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To budowla jakiej nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju. Po południu zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Nocleg w hotelu.

 Dzień 5: Góry Semien

Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Niesamowicie malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Lądu. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie, fotografować. Przystanek we wsi „Czarnych Żydów – Falaszy. Powrót do hotelu w Gonder, kolacja i nocleg.

 Dzień 6: Lalibela

Przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX w. rolę stolicy. Nocleg w hotelu.

Jeżeli Ethiopian Airlines uruchomi ponownie połączenie na tej trasie, pojawi się alternatywa przelotu tego dnia.

 Dzień 7: Lalibela

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) . To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu. Przed południem wycieczka do klasztoru Neakuyto Leab z XIII. W czasie wycieczki możliwość poznania lokalnych ptaków, ziół i roślin. Po południu zwiedzanie drugiej i trzeciej grupy kościołów w Lalibeli najpiękniejszych w zachodzącym słońcu. Nocleg w hotelu. 

 Dzień 8: Arba Minch

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot do Arba Minch. Po przylocie wyjazd w góry do wsi plemienia Dorze. Dorze słyną ze specyficznych domów o kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, powstałe z bambusowych tyczek i liści tzw. fałszywego bananowca sięgają 15 m wysokości i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo barwna, można tu kupić gliniane naczynia, tkaniny, po prostu ciekawe, niepowtarzalne pamiątki. Nocleg w hotelu.

 Dzień 9: Turmi

Po wczesnym śniadaniu wodne safari na jeziorze Czamo, podczas rejsu oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Następnie przejazd w kierunku miejscowości Turmi przez ziemie ludu Konso, podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w lodge w Turmi.

 Dzień 10: Omorate – Dżinka

 Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugi brzeg rzeki, do wsi plemienia Dasenech. Przejazd do miejscowości Dżinka, jeżeli czas i siły pozwolą po drodze wizyta we wsi plemienia Karo. Nocleg w hotelu w Dżinka.

 Dzień 11: Dżinka

 Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia Mursi. Mursi to najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, ich twarze najczęściej pokrywają białe wzory. Po południu wizyta na targu w Key Afer, odwiedzają go przedstawiciele plemion Ari, Bana i Tsemay. Targ w Key Afer odbywa się w czwartki, w inne dni tygodnia plemienne targi są w Dimeka, Turmi lub Alduba.

 Dzień 12: Dżinka – Addis Abeba

W zależności od rozkładu wylot do Addis Abeby. Wieczorem pożegnalna kolacja z tradycyjną muzyką i pokazem tańców w typowej etiopskiej restauracji. Transfer na lotnisko.

Uwaga!!!

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie. Jedną z opcji jest przesunięcie zwiedzania Addis Abeby z drugiego dnia na ostatni. W ten sposób program będzie krótszy o jeden dzień, ale początek podróży będzie bardzo męczący – po długim locie z Europy nastąpi przesiadka na przelot wewnętrzny bez noclegu. Wszystko zależy od konkretnych terminów przylotu i wylotu z Etiopii, jak również od wytrzymałości i determinacji podróżujących.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!