Etiopia 11 dni, transport dżipami

North and South Ethiopia Tour

Program obejmuje większość najważniejszych atrakcji tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym. W przypadku mniejszych grup samochodami terenowymi. Gdy liczba gości jest większa można podróżować busem lub małym autobusem.

By program mógł być skrócony musieliśmy z niektórych jego punktów zrezygnować. W pónocnej części kraju nie ma Aksum, Gonderu i Parku Siemen. Na południu nie jedziemy do Turmi i Omorate.

Uwaga!!!

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie.

TEP 004 - Etiopia 11 dni, transport dżipami

Trasa obejmuje północ i południe kraju

Czas trwania: 11 nocy/11 dni

Zakwaterowanie: Hotele/lodge

Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby, transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 r. Szkielet pochodzi sprzed 3 mln. 200 tys. lat. Zwiedzanie katedry św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz Muzeum Etnograficznego i cesarskich apartamentów w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta - 3200 m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu Heyday lub podobnym.

Dzień 2: Bahir Dar

Po śniadaniu przejazd przez tereny rolnicze do Debre Markos, następnie do Bahyr Daru. Po drodze podziwianie Kanionu Nilu Błękitnego, uważanego przez wielu podróżników za piękniejszy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dalsza jazda przez niezwykle malownicze tereny, spotkania z ludem Amhara i wizyta w ich wioskach. Kolacja i nocleg w hotelu Delano lub podobnym. (Trasa ok. 500 km po asfaltowych drogach).

Dzień 3: Bahir Dar

Po śniadaniu przejazd do położonych w odległości ok. 30 km od Bahyr Daru wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce, w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Kolacja i nocleg w hotelu Delano lub podobnym.

Dzień 4: Przejazd do Lalibeli

Po śniadaniu przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX wieku rolę stolicy. Nocleg w hotelu, kolacja.

Dzień 5: Lalibela

Wraz z pierwszymi promieniami słońca, rozpoczniemy zwiedzanie kościołów Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie w XII wieku król Lalibela rozkazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6: Przejazd do Dessie

Przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb. To najwyższy punkt na trasie - ponad 3300 m n.p.m.. Nocleg w hotelu.

Dzień 7: Przejazd do Addis Abeby

Przejazd do Addis Abeby . Jeżeli dopisze szczęście podziwianie jedynych trawożernych małp na świecie – Gelada. Przystanek na punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Nocleg w hotelu Heyday.

Dzień 8: Arba Myncz

Przejazd do Arba Minch. W tym dniu czeka nas spotkanie z pierwszym na naszym szlaku etiopskim plemieniem - Dorze. Mieszkają oni w niezwykłych domach o kształcie głowy słonia. Budowle te wykonane są z bambusowych tyczek i liści rośliny zwanej fałszywym bananowcem, sięgają 15 m wysokości i są niezwykle trwałe. Plemię Dorze słynie z doskonałej jakości wyrobów bawełnianych, można je na miejscu kupić. Zapoznamy się z procesem produkcji kolczo – rodzaju placka wypiekanego z pulpy pozyskiwanej z fałszywego bananowca. Skosztujemy lokalnego alkoholu – araki. Na zakąskę kolczo z piekielnie ostrą przyprawą lub naturalnym miodem. Pod kierunkiem lokalnego przewodnika – Mekonena, poznamy tradycję i styl życia Dorze. Tego dnia nasza podróż zakończy się w miejscowości Arba Minch co po amharsku – czyli w języku będącym oficjalnym w Etiopii – oznacza 40 źródeł. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 9: Dżinka

Po śniadaniu wyruszymy na wodne safari po jeziorze Czamo, podczas rejsu oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Przejazd w kierunku miejscowości Dżinka przez ziemie ludu Konso. Podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach i drewnianych rzeźb ustawianych na grobach wypełni kolejne godziny tego dnia. Uważa się, że ludzie Konso są pionierami upraw tarasowych w Afryce. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dalszej części drogi spotkamy pierwszych przedstawicieli zamieszkujących Dolinę Omo plemion Tsemay i Bana. Dojazd do hotelu w Dżinka, kolacja, nocleg..

Dzień 10: Mursi
Uwaga!!! To powinien być czwartek - odbywa się wtedy targ w Key Afer, lub ewentualnie środa - targ jest w Alduba. W przypadku innych dni tygodnia możliwość zobaczenia ludzi z plemienia Bana i Tsemay będzie bardzo ograniczona.

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy do Parku Narodowego Mago na spotkanie z plemieniem Mursi. Mursi to najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów południowej Etiopii. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, te najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, znani są z waleczności. Wizyta na targu plemienia Hammer i Bana w Key Afer lub Alduba w zależności od dnia tygodnia. Afrykańskie targi przyciągają setki nabywców i sprzedawców. Ktoś kupuje czosnek, ktoś sprzedaje kukurydzę, ktoś po prostu przyszedł by napić się lokalnego piwa i porozmawiać z przyjaciółmi. Na targu możemy przyjrzeć się przedstawicielom różnych plemion, odkryć dzielące ich różnice. Targi plemienne południowej Etiopii to najbardziej żywe i kolorowe widowisko. Miejsca te są spełnieniem marzeń każdego etnografa jak również fotografa. Następnie przejazd do Arba Minch. Kolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 11: Addis Abeba

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Zatrzymamy się po drodze w miejscowości Tiya gdzie znajduje się wpisany na listę UNESCO kompleks kamiennych steli. Wieczorem regionalna kolacja z tradycyjną muzyką w typowej etiopskiej restauracji. Ostatnia okazja skosztowania etiopskich specjałów.

Formularz kontaktowy