Wydrukuj tę stronę

Depresja Danakil i Lalibela

Depresja Danakil i Lalibela
/ PROGRAMY

DEPRESJA DANAKIL I LALIBELA

 

Dzień 1:

Zbiórka na lotnisku na dwie godziny przed odlotem. Przelot do Addis Abeby.

Dzień 2:

W nocy lub rano przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra.. pra ... przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry świętej Trójcy w której spoczywa ostatni etiopski cesarz. Zobaczymy barwny targ -Merkato, uważany za największy w Afryce. Ze wzgórza Entoto ( 3200 m n. p. m. ) będziemy podziwiać panoramiczny widok na miasto. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3:

Przejazd do Semery, stolicy regionu Afar. Po drodze zachwycają niezwykłe krajobrazy Wielkiego Rowu. W Semerze każdy turysta musi wykupić pozwolenie na poruszanie się po prowincji Afar. Obowiązkowe jest zabranie w dalszą podróż lokalnego przewodnika i dwóch policjantów do ochrony. Nocleg w lokalnym hotelu lub na kempingu.

Dzień 4:

Przejazd do Afrery, miejsca gdzie od wieków pozyskuje się ze słonego jeziora sól. To prawdziwy "koniec świata", miejsce do którego robotnicy przyjeżdżają tylko na kilka zimowych miesięcy, w innych z powodu upałów nie da się żyć, nie wspominając o pracy. Nocleg na kempingu lub w lokalnym hotelu.

Dzień 5:

Przejazd przez pustynię do Dodom. W Dodom trzeba wynająć się muły które przetransportują wyposażenie kempingowe i bagaże na wulkan Erta Ale ( 613 n.p.m.). Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpocznie się wspinaczka na wulkan. Nie jest to trudna trasa ale z powodu upału dość wyczerpująca. Do przejścia 15 kilometrów. Na zdobywców czekają nocne zdjęcia na szczycie wulkanu. Nocleg na jego szczycie.

Dzień 6:

O świcie powrót z wulkanu i po odpoczynku przejazd do miejscowości Hamed Ela, afarskiej wsi w której mieszkają robotnicy pozyskujący sól. Tam też formują się karawany wielbłądów transportujących ją po kraju. Nocleg na kempingu.

Dzień 7:

Wycieczka do słonego jeziora Dallol. To najniższy punkt na terenie Etiopii. Podziwianie utworzonych przez gorącą wodę zachwycająco barwnych i niezwykłych w kształcie formacji skalnych. Przejazd do miejsca gdzie w potwornym upale wydobywana jest sól. Sposób pracy i transportu nie zmienił się od wieków. Nocleg w Hamed Ela.

Dzień 8:

Przejazd przez Berahile do Mekele - stolicy regionu Tigray. Po tej samej trasie idą karawany wielbłądów transportujących słony skarb. Nocleg w hotelu.

Dzień 9:

Długi przejazd do Lalibeli. Szutrowa droga prowadzi przez wyjątkowo majestatyczne góry. Czekają gigantyczne, surowe skały i bajeczne doliny. Nocleg w hotelu.

Dzień 10:

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.

Dzień 11:

Po śniadaniu przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb To najwyższy punkt na trasie - ponad 3300 metrów nad poziomem morza. Jeżeli dopisze szczęście podziwianie jedynych trawożernych małp na świecie – Gelada. Nazywane są małpami o krwawiących sercach. Chwila relaksu nad malowniczym jeziorem Hayk. Nocleg w hotelu.

Dzień 12:

Po śniadaniu przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego do Addis. Droga prowadzi między innymi przez system tuneli wybudowanych przez Włochów. Przystanek na punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Jeśli uda się odnaleźć posiadacza kluczy zwiedzanie kościoła Debre Byrhan Selassie w miejscowości Debre Byrhan, trzeciej pod względem ważności świątyni Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Kolacja w restauracji z etiopskimi potrawami i pokazem tańców ze wszystkich regionów kraju. Transfer na lotnisko

Dzień 13.

Wylot do Polski

 

Formularz kontaktowy