Informacja o sytuacji w Etiopii. 24.04.2018

Obrady i targi w sprawie wyboru nowego premiera zakończyły się 2 kwietnia- został nim Abiy Ahmed (42 lata), przedstawiciej najliczniejszej etiopskiej grupy etnicznej - Oromów. To oni zapoczątkowali w 2015 protesty, które doprowadziły do wymiany rządzącej ekipy. Nowy Premier zapowiada  szerokie reformy, które rozpoczął od wymiany Rady Ministrów. Z dotychczasowych swoje stanowiska zachowali tylko Ministrowie Spraw Zagranicznych i Finansów.

Etiopczycy przyjeli zmiany z zadowoleniem i nadzieją. Wiem o tym z osobistych rozmów, bo wróciłem z tego kraju 22 kwietnia. Podczas tej i wcześniejszej -odbytej w marcu podróży-  nic nie zakłóciło ich przebiegu. W kraju jest spokojnie, wszystkie drogi są przejezdne, nie widać praktycznie wojska ani policji na ulicach. Gdybym nie powiedział turystom, że w Etiopii panuje stan wyjątkowy, nikt by się nie zorientowł. 

Abiy Ahmet obeżdża  najważniejsze etiopskie miasta, wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem.  Mieszkańcy Etiopii wierzą, że tym razem nastąpią długo oczekiwane reformy.

Pozostaje życzyć by tak się stało.