Płaskowyż Guassa

By ze stolicy Etiopii Addis Abeby dotrzeć na Płaskowyż Guassa trzeba pokonać około 260 km. Do Tarmaber prowadzi droga asfaltowa, potem gruntowa ( około 80 km). Samochodem zajmuje to około 5 godzin. Czy warto jechać tak długo? Zdecydowanie tak!!! Znajdziemy się w jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych cywilizacją miejsc w wyżynnej Etiopii. Zajmujący około 100 kilometrów kwadratowych obszar jest idealnym terenem do trekkingów. Czekają oszałamiające widoki i spotkania z endemicznymi gatunkami zwierząt, w tym z małpami Gelada i etiopskimi wilkami. Zachwyca również ptaków - doliczono się ponad 100 gatunków. Między innymi zagrożonego wyginięciem kulczyka Ankober i drapieżników na czele z majestatycznym Lammergeyerem (Orłosęp). Niezwykle interesująca jest roślinność strefy Afroalpejskiej np. lobelia wielka. Droga na Płaskowyż Guassa z Addis Abeby zajmuje wprawdzie pół dnia, ale warto pamiętać o tym że, by dotrzeć w Góry Siemen oferujące podobne atrakcje trzeba poświęcić dwa dni.

Cały obszar chroniony na Płaskowyżu Guassa jest zarządzany wspólnie przez stowarzyszenia rolników żyjących w sąsiedztwie i władze. Korzenie tego systemu sięgają XVII wieku, co czyni go jednym z najstarszych systemów zarządzania obszarem chronionym w Afryce subsaharyjskiej. Oparty jest na wspólnotach nazywanych "quero"

By dla lokalnej społeczności stworzyć alternatywne źródło dochodów promowana jest ekoturystyka. Wybudowano hotelik i pole kempingowe zarządzane przez Stowarzyszenie Turystyki Guassa. Są one wspaniale położone wśród łąk o afroalpejskim charakterze. Konstrukcja hoteliku wykorzystuje lokalne materiały , tradycyjny jest również jej architektoniczny charakter. Hotelik oferuje kilka pokoi na wynajem, jest tam też sala przeznaczona na pobyt dzienny, jadalnia i kuchnia. W takim miejscu nie mogło zabraknąć centrum edukacji i informacji. W osobnym pawilonie mieści się łazienka z prysznicem i toaleta.

Na polu kampingowym leżącym obok można rozbić namiot. Biwakujący podobnie jak lokatorzy hoteliku mogą w czasie niepogody spędzać czas przy kominku i gotować w wyposażonej w potrzebne sprzęty kuchni.

Uwaga! Niezbędne produkty spożywcze trzeba przywieźć ze sobą.

Dochód z ruchu turystycznego przeznaczony jest na wspieranie lokalnej społeczności. Sposób organizacji i zarządzania ruchem turystycznym na Płaskowyżu Guassa to przykład turystyki udanie łączącej interesy przybyszów i rolników z jednoczesnym poszanowaniem natury.

Photo Gallery

Guassa Tours

 

Tour Packages

Discover Ethiopia

Blog

Nasza oferta to:

Wycieczki dla firm i turystów indywidualnych, obserwacje ptaków, trampingi i wyprawy w góry, trekkingi, wyjazdy incentive – czyli "szyte na miarę", zgodnie z życzeniami naszych Klientów, aktywne wakacje, wyjazdy motywacyjne, safari, wakacje na kempingach, safari fotograficzne, zwiedzanie miejsc historycznych, poznawanie lokalnych kultur, wyprawy ekologiczne, pielgrzymki szlakami biblijnymi, obsługa ekip filmowych, wszelkiego rodzaju pobyty specjalistyczne, bilety lotnicze, rezerwacje hoteli i wypożyczanie samochodów

WTTC SafeTravels R Stamp

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Address
Nifas Silk Lafto Sub city, Wereda 09 Saris Addisu Seffer, Heyday Hotel
Address
Addis Ababa, Ethiopia
Phone
+251 118 889 695
Phone
+251 114 709 089
Mobile
+251 911 510 881
Address
Kontakt w języku polskim
Mobile
+48 602 344 248
Mobile
+251 94 429 6595
Mail
andrzej@timelessethiopia.pl