Zabytki etiopskie w Warszawie

W zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego znajduje się interesująca kolekcja etiopskich zabytków. Pochodzą od dwóch darczyńców: Wojciecha Korablewicza , pracującego w Etiopii polskiego lekarza, autora interesującej książki „Słońce na Ambach” i profesora Stanisława Chojnackiego, założyciela i wieloletniego kustosza mieszczącego się na terenie Uniwersytetu w Addis Abebie Muzeum Etnograficznego ( W etiopskim muzeum znajduje się poświęcona profesorowi tablica pamiątkowa).

 

Kolekcja składa się w przeważającej części z charakterystycznych dla Etiopii krzyży. Głęboki kult Krzyża Świętego przeniknął do Etiopii z tradycji wschodniochrześcijańskiej. Nie jest on wyłącznie symbolem śmierci Zbawiciela ale poprzez Zmartwychwstanie symbolem odkupienia ludzkości.

Metalowe i drewniane krzyże zachwycają różnorodnością i bogactwem kształtów. Dzieli się je zazwyczaj na trzy grupy: procesyjne, ręczne i osobiste do zawieszania na szyi.

Piękna Ikona Matki Boskiej Salus Populi Romani („Zbawienie Ludu Rzymskiego”) jest świadectwem niezmiernie rozpowszechnionego wśród etiopskich chrześcijan kultu maryjnego. Pierwowzorem dla niej był obraz przechowywany w rzymskim kościele Santa Maria Maggiore.

By trafić do sali z etiopskim zbiorem trzeba po wejściu do muzeum skierować się w lewo, tam gdzie znajduje się kolekcja fresków z Faras.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

Godziny otwarcia: wtorki–niedziele: 10.00–18.00 czwartki: 10.00–21.00 poniedziałki: nieczynne

bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł,

We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Więcej o etiopskich krzyżach

Tour Packages

Discover Ethiopia

Blog

Nasza oferta to:

Wycieczki dla firm i turystów indywidualnych, obserwacje ptaków, trampingi i wyprawy w góry, trekkingi, wyjazdy incentive – czyli "szyte na miarę", zgodnie z życzeniami naszych Klientów, aktywne wakacje, wyjazdy motywacyjne, safari, wakacje na kempingach, safari fotograficzne, zwiedzanie miejsc historycznych, poznawanie lokalnych kultur, wyprawy ekologiczne, pielgrzymki szlakami biblijnymi, obsługa ekip filmowych, wszelkiego rodzaju pobyty specjalistyczne, bilety lotnicze, rezerwacje hoteli i wypożyczanie samochodów

WTTC SafeTravels R Stamp

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Address
Nifas Silk Lafto Sub city, Wereda 09 Saris Addisu Seffer, Heyday Hotel
Address
Addis Ababa, Ethiopia
Phone
+251 118 889 695
Phone
+251 114 709 089
Mobile
+251 911 510 881
Address
Kontakt w języku polskim
Mobile
+48 602 344 248
Mobile
+251 94 429 6595
Mail
andrzej@timelessethiopia.pl