Zabytki etiopskie w Warszawie

W zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego znajduje się interesująca kolekcja etiopskich zabytków. Pochodzą od dwóch darczyńców: Wojciecha Korablewicza , pracującego w Etiopii polskiego lekarza, autora interesującej książki „Słońce na Ambach” i profesora Stanisława Chojnackiego, założyciela i wieloletniego kustosza mieszczącego się na terenie Uniwersytetu w Addis Abebie Muzeum Etnograficznego ( W etiopskim muzeum znajduje się poświęcona profesorowi tablica pamiątkowa).

 

Kolekcja składa się w przeważającej części z charakterystycznych dla Etiopii krzyży. Głęboki kult Krzyża Świętego przeniknął do Etiopii z tradycji wschodniochrześcijańskiej. Nie jest on wyłącznie symbolem śmierci Zbawiciela ale poprzez Zmartwychwstanie symbolem odkupienia ludzkości.

Metalowe i drewniane krzyże zachwycają różnorodnością i bogactwem kształtów. Dzieli się je zazwyczaj na trzy grupy: procesyjne, ręczne i osobiste do zawieszania na szyi.

Piękna Ikona Matki Boskiej Salus Populi Romani („Zbawienie Ludu Rzymskiego”) jest świadectwem niezmiernie rozpowszechnionego wśród etiopskich chrześcijan kultu maryjnego. Pierwowzorem dla niej był obraz przechowywany w rzymskim kościele Santa Maria Maggiore.

By trafić do sali z etiopskim zbiorem trzeba po wejściu do muzeum skierować się w lewo, tam gdzie znajduje się kolekcja fresków z Faras.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

Godziny otwarcia: wtorki–niedziele: 10.00–18.00 czwartki: 10.00–21.00 poniedziałki: nieczynne

bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł,

We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Więcej o etiopskich krzyżach