Planowanie podróży do Etiopii

Ethiopia - basic informations

Od 1 września 2021 r. Etiopia wznowiła wydawanie wiz przez Internet

Aplikować należy pod adresem https://www.evisa.gov.et/ Uwaga! Jest wiele stron podszywających się pod oficjalny serwis wizowy. Etiopski rząd nie autoryzował żadnego z nich.

UWAGA: W przypadku pytań związanych z wizą należy kontaktować się z Ambasadą lub Konsulatem Etiopii znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania. Dla Polski jest to ambasada w Berlinie.

Etiopia znosi kwarantannę po przylocie

Przybywający do Etiopii muszą przedstawić test PCR z negatywnym wynikiem, wykonany maksimum 120 godzin przed przybyciem (5 dni). Pasażerowie muszą dysponować kopią testu.  Nie ma możliwości wykonania testu na lotnisku po przylocie. Taką możliwość objecuje udostępnić w przyszłości Ethiopian Airlines, trzeba się dowiadywać na bierząco. Nie są akceptowane szybkie testy antygenowe (RDT).

Również by wylecieć z Etiopii, należy okazać test PCR z negatywnym wynikiem. By go zrobić, trzeba być w Addis Abebie jeden dzień przed wylotem. I w tym wypadku Ethiopian Airlines objecuje uruchomienie na lotnisku labolatorium diagnostycznego, udostępniającego wynik po 4 godzinach. 

 Te regulacje nie dotyczą pasażerów tranzytowych.

Konflikt w prowincji Tigrai

Choć oficjalnie konflikt na północy Etiopii zakończył się, to nadal sytuacja w prowincji Tigrai jest bardzo niestabilna. Dlatego nie jest możliwa turystyka w tej części kraju. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że sytuacja nie zmieni się do końca roku. Oznacza to, że z programów zwiedzania Etiopii prowincję Tigrai trzeba wykreślić. Dotyczy to takich miejsc jak: Aksum, Mekele, Adigrat, Wukro, Debre Damo i kościołów w całej prowincji Tigrai. 

Planowanie podróży

Specyfika Etiopii, na która warto zwrócić uwagę planując wyprawę jest taka, że początek i koniec zwiedzania jej poszczególnych regionów to zazwyczaj Addis Abeba. Ułatwia to układanie programów zwiedzania.

1. Północ kraju to tzw. szlak historyczny. Do zobaczenia są takie atrakcje jak Lalibela, Gonder, Aksum, Bahyr Dar, Park Narodowy Gór Siemen. Pomiędzy poszczególnymi miastami można przemieszczać się samolotami Ethiopian Airlines. Optimum to 3 lub 4 loty. Drugą opcją jest transport lądowy. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Przemieszczanie się drogami zajmuje więcej czasu, z drugiej strony pozwala zobaczyć więcej.

2. Na południe Etiopii jedzie się by poznać Afrykę taka jaka była przed laty. Szczególnie spotkania z zamieszkującymi Dolinę Omo plemionami są niezwykle ekscytujące. Takich miejsc już nie ma, w innych częściach Afryki ludzie żyją skromnie ale ubrani są w stroje współczesne. Etiopskie plemiona nadal kultywują tradycyjny styl życia i ubioru. By dotrzeć do interesujących miejsc trzeba jechać z Addis Abeby dwa dni. Czyli absolutne minimum czasowe wyprawy na południe Etiopii to 5 dni, ale pamiętajmy, że przy takim wariancie 4 dni spędzimy w drodze. Na trasie dzieje się dużo ale kilometry trzeba pokonać. Ethiopian lata na południu do Arba Minch i ostatnio do Dżinka. Można wiec próbować dotrzeć na miejsce samolotami. Niestety w takim wypadku samochody niezbędne do poruszania się w Dolinie Omo i tak musza jechać z Addis Abeby, na miejscu bardzo trudno o pewny transport.

3. Depresja Danakil to kolejna etiopska atrakcja. To wyprawa dla doświadczonych podróżników godzących się na niski standard zakwaterowania, brak toalet, często brak możliwości higienicznych.

4. Leżący na wschodzie kraju Harer jest miastem o muzułmańskim charakterze, odmiennym od reszty kraju. Z Addis Abeby trzeba tam jechać przez cały dzień. Czyli na wyprawę do Hareru musimy przeznaczyć 3 dni. Można ten czas skrócić bo do pobliskiego miasta Dire Dawa latają samoloty.

5. Jeśli chodzi o inne mniej znane miejsca na turystycznej mapie Etiopii to warte zobaczenia są: Góry Bale, Płaskowyż Guassa, Gambela przy granicy z Sudanem Południowym, skalne kościoły w Tigrai. Również w te miejsca podróżują nasi klienci.

Jak dolecieć do Etiopii?

Jest kilka możliwości przelotu do Etiopii. Lufthansa oferuje lot z przesiadką we Frankfurcie. To o tyle wygodne, że do Frankfurtu można dolecieć z wielu polskich miast. Jeśli rano wystartujemy np. z Warszawy, to wieczorem dotrzemy do Addis Abeby. Lot powrotny z etiopskiej stolicy startuje późnym wieczorem i po przesiadce we Frankfurcie do Polski udaje się dotrzeć następnego dnia rano.

Do Addis Abeby codziennie lata Turskich Airlines, oczywiście konieczna jest przesiadka w Stambule. W tym wypadku będziemy na miejscu po północy.

Kolejny przewoźnik na tej trasie to Emirates przez Dubai. Warto sprawdzić,  mają czasem najtańsze bilety.

Z kilku europejskich miast latają etiopskie linie Ethiopian Airlines. Jeżeli wybierzemy podróż przez Frankfurt lub Tel Aviv, będziemy w Addis Abebie przed szóstą rano. To opcja dla tych którzy chcą, bez zatrzymywania się w stolicy lecieć dalej. Ethiopian to przewoźnik cieszący się bardzo dobra opinią, przez wielu uważany za najlepszego w Afryce. Linia jest członkiem Sojuszu Star Aliance, tego samego do którego należy nasz LOT. Z tego powodu doloty z polskich miast realizowane są zazwyczaj samolotami naszego narodowego przewoźnika.

Ekonomiczną opcją, szczególnie dla mieszkańców zachodnich części Polski, może być lot z Berlina liniami Egipt Air. To również członek Star Aliance. Serwis z Berlina oferuje również Turkish Airlines.

Zapraszamy do kontaktu. Każdą podróż planujemy indywidualnie w zależności od wymagań, potrzeb i upodobań klientów.

Formularz kontaktowy