Etiopia znosi kwarantannę po przylocie.

Od 23 września Etiopia otwiera swoje granicę dla turystyki, zostaje zniesiona kwarantanna. Zasady wjazdu są następujące: Wszyscy pasażerowie muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR. Badanie musi być zrobione maksymalnie 120 godzin przed przylotem. Na lotnisku w Addis Abebie nie będzie możliwości wykonania testu, Szybkie testy RDT ( antyciała) nie będą akceptowane. Te regulacje nie dotyczą pasażerów tranzytowych.

Planowanie podróży

Specyfika Etiopii, na która warto zwrócić uwagę planując wyprawę jest taka, że początek i koniec zwiedzania jej poszczególnych regionów to zazwyczaj Addis Abeba. Ułatwia to układanie programów zwiedzania.

Czytaj więcej: Planowanie podróży do Etiopii

Leżąca w regionie nazywanym Rogiem Afryki Etiopia kojarzy się niemal wyłącznie z wojnami i głodem. To zupełnie nieuprawniona ocena mieszająca obrazy z przeszłości z szukającymi taniej sensacji relacjami mediów. W rzeczywistości nie tylko w mojej ocenie Etiopia jest jednym z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Na turystów czekają zapierające dech w piersiach krajobrazy i majestatyczne góry, zabytki i sięgająca korzeniami 3 tyś lat wstecz religia i kultura.

Czytaj więcej: Etiopia - praktyczne informacje

Jest pewne, że ludzie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Etiopii od zarania historii. Świadectwem tego są choćby rysunki odkryte na ścianach jaskiń. W czasach nam bliższych na tym terenie wykształciła się ogromna różnorodność etniczna i językowa. Jedne plemiona zamieszkały nad brzegami rzeki Omo, inne nad Mago. Są takie które prowadzą pasterski tryb życia, inne trudnią się rolnictwem. Bardzo trudno jest je jednoznacznie scharakteryzować. To trzeba po prostu zobaczyć.

Czytaj więcej: Plemiona południa Etiopii

Na terenie Etiopii znajduje się ogromny płaskowyż rozciągający się na wysokości od 2 do 3 tysięcy metrów n.p.m.. Na północy i w centrum kraju jest 25 szczytów wznoszących się na ponad 4 tysiące metrów. Takie położenie dało krajowi przydomek "dachu Afryki" i zapewnia wspaniałe widoki i wrażenia. Na przykład w górach Semien znajduje się kilka szczytów mierzących ponad 4 tysiące metrów z najwyższym wzniesieniem- górą Ras Dashen mającą 4630 metrów. To według Etiopskiej Organizacji Turystycznej czwarta pod względem wysokości góra na całym kontynencie.

Czytaj więcej: Trekking na dachu Afryki

Historia Etiopii zaczyna się z naszym praprzodkiem- Lucy. Żyła ona przed 3,2 milionami lat w miejscu nazywanym dziś Doliną Awash w Hadar. Szkielet Lucy odnaleziono w roku 1974. Naukowa nazwa Lucy to Australopithecus Afarensis. Pierwsze słowo oznacza "Południową małpę człekokształtną” drugie, że została odkryta w regionie Afar. Etiopczycy nazywają ją “Dinqnesh” co oznacza Piękna.

Czytaj więcej: Wyprawy archeologiczne

O Etiopii można powiedzieć, że to raj dla ornitologów. W 1971 liczbę żyjących tu gatunków oceniano na 827. Dziś szacuje się ją na około 850 z czego 16 endemicznych. Podobnym wynikiem mogą się w Afryce pochwalić tylko Tanzania i RPA. Ostatni endemiczny gatunek został poznany w roku 1992 na terenie parku narodowego Nechisar.

Czytaj więcej: Obserwacja ptaków

Tradycyjna etiopska kuchnia zapewnia prawdziwe bogactwo wyrazistych smaków. Bazuje przede wszystkim na ostro przyprawionych warzywach i potrawach mięsnych. Podstawową przyprawą jest pikantna berberi – czerwona pasta z mielonej ostrej papryki, lub mitmita – jej sypka odmiana z niewielkim dodatkiem soli. Pieprz jest praktycznie nieużywany, sól w niewielkich ilościach. Auazi to bardzo pikantna pasta o ciekawym smaku. Sporządza się ją z ostrej papryki i warzyw poddanych procesowi fermentacji.

Czytaj więcej: Kuchnia Etiopii

Epos Kebra Nagast czyli Chwała Królów to dla Etiopczyków jedyna prawda o ich historii. Jej częścią jest barwna opowieść o spotkaniu i miłości królowej Saby i króla Salomona. Wszystko zaczęło się gdy bogaty etiopski kupiec Tamarin przybył do Jerozolimy, by dostarczyć materiały do budowy świątyni. Kupca oczarowała mądrość izraelskiego monarchy i po powrocie opowiedział o wszystkim swojej królowej. Uznała ona, że na świecie istnieje nic bardziej wartościowego niż mądrość. Mądrość jest słodsza niż miód, bardziej rozwesela niż wino, świeci jaśniej niż słońce i dale większą sławę niż złoto i srebro.

Czytaj więcej: Saba i Salomon

Krzyż był dla etiopskich chrześcijan bardzo ważny od zarania ich państwowości. Pierwszy chrześcijański król - Ezana umieścił już w IV wieku jego symbol na monetach. Etiopskie krzyże ewoluowały przez wieki i dziś podobne bogactwo form nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Czytaj więcej: Etiopskie krzyże

Tour Packages

Discover Ethiopia

Blog