Bejanat czyli zestaw wegetariańskich smakołyków z indżerą. Zdjęcie Andrzej Zarzecki

Kuchnia Etiopii

Tradycyjna etiopska kuchnia zapewnia prawdziwe bogactwo wyrazistych smaków. Bazuje przede wszystkim na ostro przyprawionych warzywach i potrawach mięsnych. Podstawową przyprawą jest pikantna berberi – czerwona pasta z mielonej ostrej papryki lub mitmita – jej sypka odmiana z niewielkim dodatkiem soli. Pieprz jest praktycznie nieużywany, sól w niewielkich ilościach. Auazi to bardzo pikantna pasta o ciekawym smaku. Sporządza się ją z ostrej papryki i warzyw poddanych procesowi fermentacji.

Wyprawy do Etiopii – najciekawsze trasy

Tym, czym dla nas jest pieczywo, dla Etiopczyków jest injera (czyt. indżera). To jakby duży naleśnik, o średnicy około 50 centymetrów, wypieczony ze sfermentowanej mąki zboża tef. Proces fermentacji trwa 3 dni i powoduje, że placek jest kwaśny, zaś jego konsystencja przypomina piankę. Polacy doszukują się w nim podobieństwa z naszym białym barszczem i nazywają injerę „żurkiem w postaci stałej”. Tef, czyli miłka abisyńska, rośnie wyłącznie w Etiopii, ma drobne jak trawa ziarna. Posiada bardzo wysokie wartości odżywcze – na przykład około dwudziestokrotnie większą zawartość białka niż pszenica. Podobnie jest z żelazem.

Injera jest podawana z dodatkami sosów, mięsnych gulaszów, gotowanych i duszonych warzyw. Kai wat (czyt. kai łot) to czerwony, bardzo pikantny sos mięsny. Po amharsku „kai” znaczy „czerwony”. Najpopularniejszym postnym sosem jest sziro – puré z fasoli. Etiopski Kościół prawosławny zaleca liczne okresy postu, w szczególności w środy, piątki i przez cały okres Wielkiego Postu. Po części jest to przyczyną obfitości potraw wegetariańskich i wegańskich, które występują w etiopskim jadłospisie.

Etiopczycy jedzą prawą ręką, zgarniając dodatki za pomocą urwanego kawałka placka. Regułą jest zamawianie jednego talerza dla grupy osób, innym zwyczajowym obyczajem jest karmienie się nawzajem. Etiopscy chrześcijanie nie jedzą wieprzowiny. Za wyjątkiem nielicznych restauracji w stolicy, jest ona w tym kraju niedostępna. Serwuje się wołowinę, jagnięcinę, kozinę i drób. Popularne są ryby, grillowane, smażone lub w formie pikantnego gulaszu. Turyści preferujący smaki europejskie nie powinni obawiać się ograniczenia do kuchni lokalnej. Praktycznie wszędzie można zamówić spaghetti. W większości hoteli i restauracji goście mają szeroki wybór dań z międzynarodowego menu.

TIBS

To danie z drobno pokrojonego jak w naszym strogonowie i usmażonego mięsa. Tibsy mogą być wołowe, cielęce, jagnięce i kozie. Zamawiając mięso warto mieć na uwadze, że Etiopczycy wolą gdy jest krótko smażone, na nasz gust trochę niedosmażone.

KITFO

Potrawa uważana za jedną z najbardziej charakterystycznych dla całej Etiopii. Składa się z mielonego lub siekanego mięsa wołowego z dodatkiem sklarowanego masła i pikantnej przyprawy zwanej mitmita produkowanej z suszonej papryki. Jednym słowem to odmiana naszego tatara. Osoby wrażliwe zawsze mogą poprosić o przesmażenie kitfo.

GORED GORED

Największym przysmakiem jest dla Etiopczyków surowe mięso. Gored Gored to wołowina (czasem jagnięcina) pokrojona w kostkę. Je się ją na surowo maczając w sosach. Jeden sos to berberi produkowany z pikantnej papryki, drugi jest rodzajem ostrej musztardy. Zwyczaj jedzenia surowego mięsa ma swoje korzenie w czasach muzułmańskich najazdów, gdy rozpalenie ognia groziło dekonspiracją. Etiopski rzeźnik ma zazwyczaj na zapleczu pomieszczenie, w którym można się natychmiast posilić. W tradycyjnych restauracjach połcie mięsa wiszą w widocznym miejscu tak by goście mogli wybrać ulubione kawałki.

ŚNIADANIE

Zachęcam do skosztowania tradycyjnego śniadania – warto spróbować firfir czyli indżery z … indżerą. Potrawę stanowią kawałki indżery namoczone w czerwonym sosie podawane z indżerą. Dulet to mieszanka rozdrobnionego gotowanego mięsa i podrobów doprawiona pikantną papryką i natką pietruszki. Genfo, potrawa przypominającego owsiankę podawana jest z sklarowanym masłem i pikantnym sosem berberi.

NAPOJE

Amatorzy piwa nie powinni się w Etiopii rozczarować. Kilka gatunków z powodzeniem może konkurować ze światowymi markami. Numerem jeden jest Saint Gorge noszący imię patrona kraju Świętego Jerzego. Dashen produkowany w Gonderze szczyci się doskonałej jakości wodą z gór. Nazwa wywodząca się od najwyższego etiopskiego szczytu do tego zobowiązuje. Inne marki to Meta i Bedele. Browar w Harerze produkuje bezalkoholowe piwo ciemne. Browar ten wszedł ostatnio w skład koncernu Haineken. Nowe piwo Wallia smakuje … jak na całym świecie. Do popularnych napojów zalicza się produkowane z miodu wino tedż (tej). Są różne odmiany tego napoju różniące się zawartością alkoholu. W Etiopii wytwarzane jest wino z winnic zlokalizowanych na południe od stolicy przy drodze do Auasa. Gouder to wino czerwone wytrawne Cristal wytrawne białe, Axumite jest półsłodkie. Nowe marki to Rift Valley i Acacia – czerwone i białe, różne szczepy do wyboru. Pojawiło się również niezłej jakości wino musujące. Araki to produkowane domowym sposobem mocne alkohole. Na wsi najpopularniejszym napojem jest piwo ważone domowymi metodami, czyli tella. To napój raczej dla odważnych o mocnych żołądkach.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!