Katedra Trójcy Świętej w Addis Abebie. Zdjęcie: Andrzej Zarzecki

Addis Abeba – stolica Etiopii

Addis Abeba co w języku amharskim oznacza „Nowy Kwiat”, jest czysto afrykańskim miastem. W odróżnieniu od większości innych stolic na tym kontynencie jej założenie, wzrost i rozwój nie mają korzeni w czasach kolonialnych. Ufundowana została w roku 1896 przez Imperatora Menelika II. Addis Abeba to ostatnia sukcesorka Abisyńskiego Imperium mającego swoje początki w przedchrześcijańskim Axum. Z powodu czysto afrykańskiego charakteru i wspaniałej tradycji Etiopia i jej miasto stołeczne stały się powodem dumy dla ruchu pan-afrykańskiego.

Powierzchnia: 530.14 kilometrów kwadratowych.

Liczba ludności (szacowana w roku 2012): około 3,500,000

Patrząc na rzecz bardziej prozaicznie Addis Abeba nazywana jest „największą wsią Afryki” i co tu ukrywać – jest to prawda. Wiele afrykańskich narodów poszło śladami Etiopii (pierwszego niepodległego państwa w Afryce). Kolory etiopskiej flagi: czerwony, zielony i żółty znalazły się na ich sztandarach. To historyczne znaczenie było jednym z powodów zlokalizowania w etiopskiej stolicy międzynarodowych organizacji. Tu mieści się sekretariat Unii Afrykańskiej i Komisja Ekonomiczna ONZ na rzecz Afryki. Z drugiej strony, jak większość stolic w krajach Trzeciego Świata, Addis Abeba cierpi z powodu zbyt szybkiego, niekontrolowanego wzrostu liczby mieszkańców i braku infrastruktury.

Addis Abeba to miasto wielkie, chaotyczne i głośne. Jest w nim kilka muzeów, w tym Narodowe ze szkieletem naszej pra.. pra.. babki Lucy, kilka dobrych restauracji serwujących lokalne dania i proponujących występy folklorystyczne. Można odwiedzić słynne Merkato, czyli największy w Afryce Wschodniej targ pod gołym niebem, kupić charakterystyczne etiopskie krzyże i doskonałą, świeżo paloną kawę. Bo to właśnie Etiopia jest ojczyzną tego napoju. Tradycyjna ceremonia palenia i parzenia kawy to jedna z lokalnych atrakcji, którą trzeba koniecznie zaliczyć. Addis Abeba jest trzecią z najwyżej położonych stolic świata. To tu na międzynarodowym lotnisku „Bole” większość turystów rozpoczyna swoją etiopską przygodę.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!